Svečana akademija Udruženja “BATHINVS” povodom obilježavanja deset godina rada

Dana 20.12.2024. godine u organizaciji Udruženja za proučavanje i promoviranje ilirskog naslijeđa i drevnih i klasičnih civilizacija BATHINVS, a povodom deset godina od osnivanja Udruženja, u Brusa bezistanu (depandans Muzeja Sarajeva) održana je svečana akademija. Događaj je okupio brojne prijatelje Udruženja, akademike, profesore, saradnike, studente i poštivaoce kulturno-historijskog naslijeđa, koji su svojim prisustvom uveličali ovu značajnu obljetnicu. Svečana akademija započela je klasičnom numerom, koju je pripremila Emina Krupalija, sa Odsjeka za duvačke instrumente – flauta Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Ovaj događaj bio je prilika za retrospektivu uspjeha Udruženja BATHINVS, kao i isticanje značaja njegovog djelovaja u istraživanju i očuvanju ilirskog naslijeđa i klasičnih civilizacija.

Akademiju je otvorio dr. Edin Veletovac, predsjednik Udruženja BATHINVS koji je govorio o aktivnostima Udruženja u proteklom periodu, te je naglasilo da je Udruženje organizovalo niz događaja: javnih predavanja, radionica, seminara, okruglih stolova, stupilo u saradnju sa mnogim institucijama te postalo prepoznatljiv akter u promovisanju antičke povijesti. Zatim, prisutnima se obratila prof.dr. Amra Šačić Beća, vanredna profesorica na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, članica Nadzornog odbora Udruženja i izvršna urednica časopisa „Acta Illyrica“ , kojeg izdaje Udruženja BATHINVS već sedam godina zaredom. Riječ je o jedinom časopisu na području Bosne i Hercegovine koji se bavi istraživanjem prahistorije, antičke arheologije i historije, te klasične filologije. Profesorica Šačić Beća se zahvalila domaćinu akademije, Muzeju Sarajeva, osvrnuvši se na značaj postojanja jednog ovakvog Udruženja. Prof.dr. Šačić Beća je prisutne upoznala da BATHINVS priprema nove aktivnosti i nove događaje u narednom periodu.

Potom, na akademiji su uručene zahvalnice pojedincima i institucijama koji su doprinijeli aktivnostima Udruženja BATHINVS: Agencija Bestfin, Mirsada Murtić, Aida Hasović, Amra Mekić, Dževad Drino, Samra Čebirić Birberović, Elvira Poljak Bajramović, Odsjek za historiju Filozofskog fakulteta UNSA i Centar za historijska istraživanja, Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta UNSA, Prof. Almir Marić, Dr. Alka Domić Kunić, Doc. dr. Feđa Milivojević, Portal historiografija.ba, Branka Migotti, Bego Omerčević, Adis Dluhović, prof.dr. Enver Imamović, Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualac, porodica Pašalić, Muzej Sarajeva.

Tom prilikom prisutnima su se obratili prof.dr. Adnan Kaljanac, akademik prof.dr. Husnija Kamberović, prof.dr. Enver Imamović, direkorica Muzeja Sarajeva Indira Kučuk – Sorguč, te akademkinja Adila Pašalić Kreso i Jasmina Pašalić, kćerke prof.dr. Esada Pašalića.  Prof.dr. Adnan Kaljanac prisjetio se početaka Udruženja BATHINVS 2014. godine, koje je nastalo kao incijativa studenata historije i arheologije, s ciljem približavanja antičke povijesti široj javnosti. Danas, istakao je, Udruženja BATHINVS predstavlja prepoznatljiv brend koji uspješno sarađuje s brojnim univerzitetima, institutima i muzejima, čime doprinosi širenju znanja i razmjeni iskustva. Prof.dr. Enver Imamović, govoreći s velikim entuzijazmom, naglasio je neprocjenjivu važnost postojanja ovakvog Udruženja. Izrazio je zahvalnost što je prepoznat kao jedna od ključnih figura u njegovom razvoju i podijelio svoja istraživačka iskustva vezana za muzejske eksponate u Brusa bezistanu. Posebno je istakao značaj natpisa iz Krivoglavaca i Ilidžanske patere, artefakata koji svjedoče o bogatoj antičkoj povijesti ovih područja.

Akademik prof.dr. Husnija Kamberović se osvrnuo na važnost portal historiografija.ba, čiji je urednik, platforme koja doprinosi popularizaciju historijskih i historiografskih tema. Direktorica Muzeja Sarajeva Indira Kučuk – Sorguč u svom govoru ukazala je na dosadašnje uspjehe i saradnje između Udruženja BATHINVS i Muzeja Sarajeva. Istakla je kako su zajednički projekti i aktivnosti doprinijeli promociji kulturne baštine, te izrazila uvjerenje da će ta saradnja u budućnosti realizirati još značajnijim ostvarenima. Njihovi inspirativni govori zaokružili su ovu svečanost, naglašavajući ulogu Udruženja BATHINVS u čuvanju naslijeđa i izgradnji mostova između prošlosti i sadašnjosti. Među govornima bile su Jasmina Pašalić i Adila Pašalić Kreso, koje su u svojim emotivnim obraćanjem dodatno obogatile program i istakle važnost očuvanja antičke povijesti.

Moderatorica programa bila je Selma Oruč (Muzej Sarajeva).

Uz zahvalnost za dosadašnje uspjehe, Udruženje je izrazilo i optimizam za budućnost. istićući da su temelji koje su gradili zajedno sa svojim partnerima čvrsti i inspirativni za nove generacija istraživača. U nadi da će predstojeće aktivnosti biti još sadržanije, inovativnije i uspješnije, Udruženje BATHUNVS pozvalo je sve prisutne da nastave pružati podršku njihovoj misiji.

Ovdje možete preuzeti template Godišnjaka Udruženja Bathinvs

O nama

Udruženje BATHINVS je osnovano 2014. godine od strane mladih bakaleureata, magistranata i doktoranata historije, arheologije i prava, kao i osoba čiji predmet zanimanja nije primarno izučavanje klasičnih civilizacija i kultura, ali koji imaju veliku želju i motiv da ovo razdoblje u historiji čovječanstva dobije svoje odgovarajuće mjesto u naučnoj zajednici na prostoru Bosne i Hercegovine.
Saznaj više

Ostale novosti